همه چيز در مورد صنعت چاپ

درباره وبلاگ

همه چيز در مورد صنعت چاپ

هر آنچه که لازم است درباره صنعت چاپ بدانید

سه شنبه بیست و هشتم 8 1398

آیا انواع مختلفی از روش های چاپ وجود دارد؟

قبل از انتخاب خدمات چاپ مناسب برای سازمان خود، باید بدانید که به چه نوع چاپی نیاز دارید. بیشتر سازمانها درک نمی کنند که انواع مختلفی از چاپ وجود دارد که شما می توانید انتخاب کنید. به عنوان مثال، ممکن است شما نیاز داشته باشید:

                                  

چاپ دیجیتالی: یک استراتژی با کیفیت بالا و کم هزینه برای چاپ مواد فله مانند برای بازاریابی مستقیم و چاپ جزوات است.


چاپ UV : یک استراتژی چاپ جذاب است که به شرکت چاپی شما اجازه می دهد تا به انتخاب بی پایان جلوه های ویژه با تصاویر واضح و با وضوح بالا دست یابد.


چاپ مرکب: خدمات چاپی بی نظیری که از مواد ویژه ای استفاده می کنند تا تصاویر شما با جلوه های سه بعدی و حرکتی از صفحه خارج شوند.


چاپ افست: انتخاب ایده آل در هنگام نیاز به مقادیر زیادی از دارایی های بصری - چاپ افست باعث می شود تولید مثل رنگ واضح و تصاویر خیره کننده و بدون برچسب قیمت بالا امکان پذیر باشد.

هنگامی که انواع مختلفی از خدمات چاپ را در اختیار دارید می دانید، بهتر است تیمی را انتخاب کنید که بتواند به شما در رسیدن به جلوه های تصویری مورد نظر خود کمک کند.


آیا تجربه ای در خدمات چاپ وجود دارد؟

بسیاری از شرکت های جدید و رو به رشد اشتباه می گیرند که فکر می کنند هنگام انتخاب خدمات چاپ مناسب، تجربه مهم نیست. با این حال، شایان ذکر است که چاپ حرفه ای مانند فشار دادن یک دکمه روی رایانه در خانه به همان صورت نیست. شما نیاز به پشتیبانی متخصص دارید تا مطمئن شوید که هر بار تصاویر شما به درستی چاپ می شوند. از این گذشته، یک تصویر مبهم یا نامفهوم می تواند به شهرت شما آسیب برساند، و احتمال خراب شدن اعتبار شما نیز وجود دارد.

هنگامی که در حال جستجوی خدمات چاپ نهایی هستید، ضروری است تیمی را انتخاب کنید که بتواند شما را به لطف سالها دانش و تجربه راهنمایی کند. یک تیم حرفه ای:

  • به سؤالاتی که در مورد طراحی چاپ ممکن است پاسخ می دهد.
  • برای جلوگیری از هرگونه اشتباه گران، اندازه گیری ها و الزامات را دو برابر کنید
  • در انتخاب استراتژی چاپ مناسب برای نیازهای خود به شما کمک می کند.


مواد چاپی خود را با دقت مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که آنها بالاترین استانداردها را رعایت می کنند.

داشتن یک متخصص در تیم برای خدمات چاپ شما به بهترین نتیجه برای پروژه شما کمک می کند، که در طولانی مدت باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود.


آیا چاپ می تواند سازگار با محیط زیست باشد؟

در دنیای همیشه در حال تحول، مهم است که اطمینان حاصل کنید که از اعتبار برند شما محافظت میشود و به نسل در حال تغییر مشتری متوسل می شوید. برای اکثر شرکت ها، این بدان معناست که آنها در خدمات چاپ کارآیی و خوبی برای کره زمین سرمایه گذاری می کنند. خوشبختانه، مواد چاپی نباید مواد شیمیایی و زباله باشندشرکت های چاپ متفکر اطمینان حاصل می کنند که می توانند با راه حل های چاپی که بر روی پایداری ساخته شده است، از جذب کربن خود نهایت لذت را ببرند. با داشتن یک چاپخانه سازگار با محیط زیست می توانید اطمینان داشته باشید که دارایی های شما در عین حال نسبت به محیط زیست مقاوم و مهربان هستند.


آیا تیم چاپ شما رشد فکری شما را درک خواهد کرد؟

وقتی تیم خدمات چاپ را انتخاب می کنید تا شما را در طی فرآیند خلاقیت راهنمایی کند، مهم است که شخصی را پیدا کنید که به او اعتماد کند. تا حدی، این بدان معنی است که شما باید یک تیم چاپ را انتخاب کنید که دقیق و قابل اطمینان باشد. این تضمین می کند که آنها آماده باشند تا به هر سؤالی که ممکن است در طول مسیر داشته باشید پاسخ دهند.

با این وجود، انتخاب یک شرکت چاپی که پیش از این با سازمان های مشابه در صنعت شما همکاری کرده است، ممکن است مفید باشد. هرچه تیم شما از شرکت شما و الزامات آن آگاهی بیشتری داشته باشد، ارائه پیشنهادهایی که ممکن است به مطالب شما کمک کند، آسانتر می شود. به عنوان مثال، اگر در صنعت آموزش و پرورش هستید، تیم چاپ شما ممکن است به شما پیشنهاد کند که از چاپ عدسی استفاده کنید تا استراتژی های مستقیم نامه شما معروف شود. از طرف دیگر، شرکت هایی که در فضای باغبانی وجود دارند، به برچسب هایی نیاز دارند که دارای مقاومت در برابر هوا و انعطاف پذیری باشند.


آیا می توانید کیفیت خدمات چاپ یک شرکت را بررسی کنید؟

سرانجام، هر زمان که می خواهید در راه حل جدید مانند خدمات چاپ سرمایه گذاری کنید، مهم است که اطمینان حاصل کنید که سطح بالایی از کیفیت مورد نظر را کسب می کنید. اکثر شرکتهای خدمات چاپ قادر خواهند بود از طریق مطالعات موردی و اوراق بهادار، سابقه کار خود را به شما نشان دهند. اگر نمی توانید هیچ مدرکی را ببینید که شرکت منتخب شما می تواند خدمات چاپ مورد نیاز شما را ارائه دهد، ممکن است ایده خوبی باشد که در جای دیگری آن را جستجو کنید.


وقتی پتانسیل یک شرکت چاپ را بررسی می کنید، به یاد داشته باشید که موارد زیر را بررسی کنید:

شواهد موفقیت با انواع مختلف چاپ (عدس، افست )

  • متن یا فونت هایی اشتباه تنظیم شده است که آنطور که باید نیستند
  • دود جوهر
  • رنگ های همسان
  • مشکلات در چاپ دو برابر


شرکت خدمات چاپ مناسب قادر خواهد بود هر بار تجربه ای عالی را به شما ارائه دهد، خواه راه حل های تبلیغاتی مستقیم را چاپ کنید، یا در یک بنر جدید برای کنوانسیون آینده سرمایه گذاری می کنید. آنها حتی ممکن است قادر به ارائه پیشنهاداتی باشند که دارایی های شما را به سطح بالاتری می برد!


منبع :  immij.com/everything-you-need-to-know-about-printing-services


 

(0) نظر

آنچه که باید در مورد صنعت چاپ در سال 2018 بدانید

سه شنبه نهم 7 1398

درباره صنعت چاپ


مهم ترین مورد صنعت چاپ، شخصی شدن است.

یا به عبارتی " شخصی سازی " است. با توجه به بازار چاپ شخصی که همچنان پرکابرد است، لذا مردم همچنان خواهان چاپگرهای شخضی خود هستند. تحقق نیازهای فزاینده برای شخصی سازی صنعت چاپ، تولید کنندگان را به ایجاد و ارائه راه حل هایی برای تولید چاپگرهای مختلفی که بازار به آن نیاز دارند سوق می ‌دهد - یعنی چاپگرهای سریع تر، با کیفیت بالاتر، فناوری چاپ مقرون به صرفه تر.
در واقع شخصی سازی، فناوری افزایش سرعت، انعطاف پذیر و مقرون به صرفه بودن است. من در مورد فناوری جوهر افشان دیجیتال صحبت می ‌کنم که در این فناوری کیفیت بالاتر و زمان چرخش سریع تری امکان پذیر است. براساس گزارش چاپ ج هانی Drupa در سال 2017، فناوری بسته بندی با چاپ دیجیتال رو به رشد است، به طوری که 34٪ از چاپگرهای بسته بندی، چاپگر جوهر افشان دیجیتال هستند که می زان آن‌ ها در سال 2014 برابر24٪ بود هاست. این گزارش نشان می ‌دهد که چاپگر جوهر افشان اکنون فناوری غالب برای اکثر برنامه های کاربردی با سهم 74٪ از بازار چاپ دیجیتال در سال 2016 است. چاپ دیجیتال نیز در برنامه های تجاری و قالب‌ های گسترده به سرعت رشد خواهد کرد.

 

 ثانیا، چاپگرها نیاز به سازگاری دارند. 

پیش بینی های مشخصی در مورد صنعت چاپ شد هاست: در سال 2018، چاپ دیجیتال نقش مه می در رشد چاپگرها خواهد داشت. پیش بینی می ‌شود که بازار چاپ دیجیتال تا سال 2018 به 187.7 می لیارد دلار برسد. از آنجا که پیشرفت در بهره‌وری و قابلیت اطمی نان باعث می ‌شود چاپ دیجیتال نسبت به گذشته پرهزینه تر باشد، اما ظهور این فناوری‌ ها چیزی نیست که بتوان جلوی آن را گرفت و در برابر آن مقاومت کرد. دلایل عدم استفاده از روش  های جدید، سوالاتی است که در مورد قابلیت و همچنین تغیر روش سنتی است، اما اکنون زمان مناسبی برای تغییر و سازگاری با خواسته های بازار و همچنین بهبود بهره وری و اتوماسیون است؛ یادگیری م هارت های جدید و اضافه کردن خدمات جدید نیاز های امروز جامعه هستند. صنعت چاپ آنالوگ فقط از قابلیت شخصی سازی برخوردار نیست، چاپ آنالوگ از نسخه های چاپی و پاسخ به خواسته های بازار پشتیبانی ن می ‌‌کند. علاوه بر این، یک مطالعه جدید از Smithers Pira نشان می ‌دهد که س هام چاپ آنالوگ در حال سقوط است در حالی که بازار چاپ دیجیتال از 131.5 می لیارد دلار در سال 2013 به 187.7 می لیارد دلار در سال 2018 افزایش می یابد.

 

با افزایش بازار محصولات چاپی متغیر، سرعت چاپ برای ادامه کار افزایش می ‌یابد.

در حال حاضر شاهد افزایش چاپ در صنعت بسته بندی، از جمله مواد غذایی، آشامیدنی و همچنین برچسب محصولات ویژه مانند سرامیک و کاشی هستیم. این مشاغل نیاز به سرعت بیشتر و مدت زمان کوتاه تری دارند. برای ماندن در رقابت ماندن در سال 2018 به ترکیبی پویا از سرعت، کیفیت و ارتعاش نیاز دارد. مشتریان به دنبال سیستم عامل های دیجیتالی با کیفیت، سرعت های زیاد هستند.از آنجا که چاپگرها به دنبال راه حل های دیجیتالی هستند تا بتوانند جایگاه خود را در بازار های جدید باز کنند؛ چاپگرها باید با استفاده از سرعت، کیفیت و ارتعاش فوق الذکر، نیاز ها را برطرف ساززند. چاپگرها که سرعت چاپ بالا، کیفیت چاپ 1200 dpi یا بالاتر را دارند و جوهر بسیار عالی که پاسخگوی نیاز های بازار خاص آن‌ ها باشد.

 

با وجود چاپگرهای فراوان موجود، پرس هیبریدی یکی از راه حل‌ های مناسب است.

پرینترها همچنین ممکن است مقاوم سازی مطبوعات فلکسو موجود با قابلیت های دیجیتال را در نظر بگیرند. این مطبوعات ترکیبی، زندگی جدیدی را به تجهیزات موجود می ‌بخشند و پرینتر را قادر می سازد تا انتقال به چاپ دیجیتال را راحت تر بتواند انجام دهد. سرانجام، چاپگرها باید به دنبال راه حل های دیجیتالی مطبوعات باشند که مقرون به صرفه ترین حالت ممکن را ارائه دهند که نه تن ها چاپ سریع داشته باشند بلکه امکان بازگشت سریع سرمایه گذاری را نیز فراهم آورند. درست همانطور که چاپگرها باید با تغییرات بازار سازگار شوند، OEM ها باید در فضای دیجیتال راه حل های بهتر، سریعتر و مقرون به صرفه تری بسازند. این زمان برای OEM ها است تا نقش مشاور های خود را را تک می ل کنند، با کاربران ن هایی مشورت کنند و نقاط قوت راه حل های آن‌ ها را نشان دهند. سرانجام، چاپ دیگر فقط در ارائه دهنده خدمات چاپ مورد نظر نیست بلکه مقرون به صرفه بودن و انعطاف پذیری چاپ دیجیتال، مارک های مصرف کننده، تولید کنندگان و خرده فروشان کوچک مورد توجه قرار می ‌گیرند. OEM ها باید به خواسته های این بخش از بازار جدید توجه داشته باشند.

 

تغییر در این صنعت به آرامی اتفاق می افتد، اما حتما اتفاق می ‌افتد.

صرف نظر از بازار هایی که در آن خدمت می کنید یا مناطقی که در آن کار می کنید، اگر می خواهید در درازمدت در صنعت چاپ - یا هر صنعت دیگری - موفق شوید، باید با تغییر بازار و شرایط اقتصادی سازگار شوید. اکنون زمان آن رسیده است که چاپگرها و OEM ها به طور مشترک همکاری کنند تا در کنار هم آینده صنعت چاپ را با هم بسازند.

 

منبع : piworld.com/article/printing-industry-needs-know-2018

 

(0) نظر

سیر تحول صنعت چاپ

سه شنبه دوازدهم 6 1398

طی این مطلب قصد داریم سیر تحول صنعت چاپ را از ابتدا تا کنون بیان کنیم. در ابتدا با مفهوم چاپ و تاریخچه صنعت چاپ آشنا می شویم. با ما همراه باشید تا از دگرگونی هایی که در این صنعت رخ داده است بیشتر بدانید.


 

چاپ به چه معناست؟


چاپ در لغت به معنای اثر، نقش، نشان و مهر است و آن را در متون مختلف مترادف کلمات طبع، باسمه، و تافت قرار داده اند. به عبارتی چاپ به معنای فشردن یک سطح بر سطحی دیگر است. اما چاپ در اصطلاح به عمل، فن، و صنعت تکثیر صورت و نقش‌های دوبعدی از قبیل ارقام، خط ها، حروف، تصویرها و…  از طریق گذاردن اثر این نقش‌ها بر پارچه، کاغذ، یا مواد دیگر گفته می‌شود. در تعریفی دیگر، چاپ به پاره ای از عملیات می گویند که متن خام را به اثر درخور انتشار مانند کتاب، مجله، روزنامه، و جز آن تبدیل کند. رایج ترین کار چاپی، چاپ بر روی کاغذ  است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی چاپ این عمل روی مواد مختلفی از قبیل مواد پلاستیکی، نایلونی، سلولوزی، پارچه ای، چرمی، مواد شیمیای، فلزی، شیشه‌ای با اشکال صاف یا ناهموار، مقعر یا محدب و … صورت می‌گیرد.


 

تاریخچه صنعت چاپ


اختراع حروف چاپی مستقل و دستگاه چاپ از مهم‌ترین رخدادهای تاریخ بوده‌ است. بنا بر اطلاعات موجود این صنعت در سال ۱۴۵۶میلادی توسط یوهانس گوتنبرگ (۱۴۶۸–۱۳۹۷) آلمانی اختراع شد. اما در حقیقت اختراع فن چاپ به قرن‌ها پیش از گوتنبرگ برمی‌گردد. با اینکه غربی ها این تاریخ را از آن خود می دانند و به نام خودشان ثبت کرده اند اما این تاریخچه چندان آشکار و واضح نیست و به گفته ای باید کشور چین را مبدأ آغاز صنعت چاپ دانست. استعمال حروف قابل انتقال نیز میان سال‌ها ی 1051 و 1058 در چین آغاز شد. مخترع این حروف فردی به نام پی‌شنگ بود و حروف هم از گل‌رس ساخته می‌شد. حروف دستی و حروف قلعی که پس از آنها به کارآمد، هیچ یک رواجی نیافت تا این ‌که در سال 1440، گوتنبرگ ظاهرا بدون اطلاع از کار چینی‌ها، حروف قابل انتقال را اختراع کرد و برای هر یک از حروف الفبا یک حرف جداگانه به کار برد.


به صورت کلی می توان ادوارنمود که به شرح دیل هستند:


      پیش از تاریخ و آغاز دوران تاریخی

      دوران باستان

      دوران چینی‌ها

      دوران هنری

      دوران مکانیک

      دوران فتو مکانیکدوران فتو مکانیک


 

پیش از اختراع صنعت چاپ


پیش از اینکه این صنعت اختراع شود کتاب ها را با دست تکثیر می کردند. در آتن، اسکندریه و روم، عده ای از نسّاخان، شاهکارهای ادبی را استنساخ می کردند و این کار در سراسر قرون وسطی ادامه داشت. کتاب به اندازه ای گرانبها بود که تعداد کمی از مردم توانایی تهیه آن را داشتند. در نیتجه، در عصر کاوش و پیشرفت، امکان خواندن و پژوهش محدود بو. در بیشتر دوران قرون وسطی کاغذ پوست گوسفند و گوساله به کار می رفت. از یک قرن پیش از شارلمانی، دیگر پاپیروس مورد استفاده قرار نگرفت. مسلم است که کاغذ برای اولین بار از جهان اسلام به اروپا راه یافت. زیرا کاغذ، اولین بار در آن دسته از سرزمین های مدیترانه که با سرزمین های اسلامی تماس مداوم داشته اند دیده شده است.


در ادامه با ما باشید تا از سیر تحول صنعت چاپ بیشتر بدانید.


 

پیشرفت‌های صنعت چاپ از زمان گوتنبرگ تا قرن بیستم


تحول در صنعت چاپ و نشر، پس از گوتنبرگ روند کندی داشت و تا سده هفدهم میلادی تغییر عمده ای در آن رخ نداد.

در قرن هفدهم، یوهان رینمان است که در آوگسبورگ آلمان، پس از آشنایی با چاپ به نشر کتاب روی آورد و حدود 200 کتاب منتشر ساخت.

از سده هفدهم به بعد انقلاب صنعتی باعث و بانی پیشرفت های عظیمی در صنعت چاپ گردید.

در سده هجدهم، چاپ به رشد و پیشرفت خود ادامه داد و در این قرن، آمریکا به عنوان کانونی تازه اما پر توان وارد صحنه نشر جهان شد و تاثیر به سزایی در پیشرفت و نوآوری های صنعت چاپ جهان داشت.

در قرن نوزدهم، تحولات چاپ و نشر کتاب به حدی سرعت و کیفیت صنعت چاپ را افزایش داد که این قرن را عصر جدید کتاب نامیدند.


در قرن بیستم، عواملی بر چاپ تاثیر گذاشتند که مهم ترین آنها به این شرح هستند:

      سرمایه کافی ناشران

      دانش فنی و مهارت های تخصصی

      علاقه و دلبستگی فرهنگی

      آرمان ها و اهداف

      مناسبات خوب

      مخاطره پذیری


در این سده، رواج کامپیوتر و ظهور پدیده نشر رومیزی و همینطور انقلاب الکترونیک است. 

انواع چاپ


چاپ انواع مختلفی دارد که متناسب با آنچه که قرار است چاپ شود و آنچه که بر آن قرار است چاپ شود انتخاب می‌گردد. مهم‌ترین این روش‌ها عبارت‌اند از:


1. چاپ افست و چاپ دیجیتال :


چاپ افست و دیجیتال امروزه از پررونق ترین و فراوانترین انواع چاپ ها هستند.

چاپ افست و دیجیتال عمدتاً برای انتشارات و تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند. این دو نوع چاپ همچنین میتوانند برای چاپ انواع کارت های پی وی سی ( مانند کارتهای پرسنلی) مورد استفاده قرار گیرند.

 

2. چاپ هلیوگراور : هلیوگرام یا همان روتوگراور، سیستم چاپ گود است با کیفیتی بسیار نزدیک به چاپ افست انجام می گیرد. با اینکه مراحل آماده سازی این نوع چاپ بسیار گرانتر از انواع دیگر، نظیر افست و فلکسو است اما برای چاپ بر روی BOPP و موادی از این قبیل بهترین انتخاب می باشد. این نوع چاپ عمدتاً برای بسته‌بندی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

3. چاپ فلکسو : این چاپ به دلیل استفاده از کلیشه های فتو پلیمر یا لاستیکی که قابل انعطاف هستند به نام فلکسو نامیده میشود. سرعت بالا و چاپ به شکل رول بر روی مواد متنوع همچون نایلون، متالایز در تیراژهای بالا همراه با هزینه های کم از ویژگی های این نوع چاپ محسوب می شود و عمدتاً برای بسته‌بندی استفاده می شود.

 

4. چاپ سیلک اسکرین : چاپ سیلک اسکرین از پر کاربردترین چاپ ها محسوب می شود. تنوع در نوع مرکب قابل استفاده در این چاپ امکان چاپ روی مواد مختلف را فراهم ساخته است. این نوع از چاپ عمدتاً برای تبلیغات چاپ‌های تفکیکی به کار می رود.

 

5. چاپ تامپو : این شیوه چاپ در گروه چاپ های گود قرار می گیرد. از ویژگی های این شیوه امکان چاپ، روی مواد مختلف و متنوع هم از نظر جنس مواد و هم از نظر شکل هندسی آنها است.

 

6. چاپ لترپرس : یکی از روش‌های چاپ برجسته از قدیمی‌ترین روش‌های چاپی است. در واقع کاربرد حروف سربی که گوتنبرگ مخترع آن بود در این شیوه چاپ به کار گرفته می شود. 

(0) نظر

روز ملی صنعت چاپ

سه شنبه بیست و نهم 5 1398


پیدایش صنعت چاپ در جهان

بسیاری پیدایش نخست این صنعت حیات بخش را مربوط به چین می‌دانند اما از کجا معلوم که چاپ قرن‌ها پیش از چینی‌ها ابداع نشده باشد چرا که جنگ‌های پی‌درپی اجازه کاوش را از انسان‌ها گرفته است و شاید اگر نابودی فرهنگی در جنگ‌ها نبود امروز مطالبی می‌توان یافت که چاپ را به ایران نسبت داد. با نگاهی به تمدن تخت جمشید و آثار برجای مانده از شهرسوخته، این فرضیه چندان دور از ذهن نیست. اگر گوتنبرگ را پدر چاپ دنیا معرفی کنیم در توضیح فعالیت‌های وی می‌خوانیم که او روزانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ برگ چاپ می‌کرد. نخستین کتابی که او پدید آورد کتاب مقدس ۴۲ سطری بود. کتاب‌هایی که در آن زمان به‌چاپ می‌رسید به «اینکونابولا» معروف است. ابداع گوتنبرگ ظرف مدتی حدود ۴۰ سال در عمده کشورهای اروپایی و در شهرهایی مانند ونیز، فلورانس، پاریس و لیون رواج پیدا کرد و چاپخانه‌هایی با این روش به‌وجود آمد.نامگذاری روز ملی صنعت چاپ

با گذشت زمان اهمیت صنعت چاپ بر همه روشن شد، نامگذاری روز 11 شهریورماه به‌عنوان روز ملی صنعت چاپ در تقویم ایرانیان در سال 1382 انجام شد. در آن زمان اهالی صنعت چاپ به شورای فرهنگ عمومی درخواست‌ دادند و توضیحات بسیاری برای لزوم ورود این روز در تقویم مطرح کردند تا در نهایت این شورا به این جمع‌بندی رسید که روز ملی صنعت چاپ به رسمیت شناخته شود و این‌گونه 11 شهریورماه به‌عنوان روز ملی صنعت چاپ در تقویم نامگذاری شد.11 شهریور؛ روز ملی صنعت چاپ

یازدهم شهریور برای اهالی صنعت چاپ اهمیت بسیاری دارد چرا که در این روز، صنعت چاپ ایران با بیش از دو سده قدمت دارای هویت شد و «روز ملی صنعت چاپ» نام گرفت. این روز یادآور تلاش مستمر و زحمت مداوم جمع بزرگی از کارگران، صنعتگران و هنرمندان و در یک جمله وامدار تلاش بزرگمردان فرهنگ ایران زمین است.


منبع : https://www.beytoote.com/art/decorum/persian3-date2-printing.html

(0) نظر

آشنایی با تاریخچه صنعت چاپ در ایران

سه شنبه بیست و دوم 5 1398

آغاز صنعت چاپ در ایران

عده‌ای‌ آغاز چاپ‌ در ایران‌ را عصر ایلخانیان‌ می‌دانند؛ برخی‌ احتمال‌ داده‌اند که‌ یهودیان‌ فارسی‌‌زبان‌ پیش‌ از سایر گروه‌های‌ فارسی‌زبان‌ به‌ اهمیت‌ چاپ‌ کتاب‌ پی‌برده‌‌اند. در سال 1639سه‌ کتاب‌ به‌ زبان‌ و خط‌ فارسی‌ از سوی‌ هیئت‌های‌ تبلیغی‌ مسیحی‌ و در باب‌ تبلیغ‌ مسیحیت‌ در لیدن‌ هلند به‌ چاپ‌ رسیده‌ و چاپخانه‌ای‌ که‌ این‌ کتاب‌ها در آن‌ چاپ‌ شده‌، ظاهراً نخستین‌ چاپخانه فارسی‌ در جهان‌ است. بر اساس‌ مدارک‌ موجود، نخستین‌ کتابی‌ که‌ در خود ایران‌ چاپ‌ شده‌، زبور داوود یا ساغموس‌ است‌ که‌ در 1638 به‌ زبان‌ و خط‌ ارمنی‌ در 572 صفحه‌ در جلفای‌ اصفهان‌ و به‌ دست‌ کشیشان‌ ارمنی‌ به‌ چاپ‌ رسیده‌ است. اینکه‌ ارمنیان‌، پیش‌ از دیگر گروه‌های‌ قومی‌ ـ زبانی‌ ساکن‌ ایران‌ توانسته‌اند در ایران‌ چاپخانه‌ای‌ از آن‌ خود تأسیس‌ کنند و آزادانه‌ به‌ چاپ‌ و نشر منابع‌ مسیحی‌ بپردازند و در میان‌ اقوام‌ جهان‌ مقام‌ پانزدهم‌ را از حیث‌ قدمت‌ چاپ‌ احراز کنند، دلایل‌ بسیاری‌ دارد که‌ مهم‌ترین‌ آن‌، محیط‌ آزاد و تشویق‌آمیزی‌ بود که‌ به‌ویژه‌ شاه‌ عباس‌ اول‌ صفوی‌ و فرمانروایان‌ دیگر این‌ سلسله‌ برای‌ آنها ایجاد کرده‌ بودند.ارمنیان‌ حدود 30 سال‌ پس‌ از کوچ‌ به‌ جلفای‌ اصفهان‌، بصمه‌خانه‌ای‌ در این‌ شهر دایر و چاپ‌ کتاب‌ را آغاز کردند. براساس‌ اشاره‌های‌ سیاحان‌ خارجی‌، به‌ویژه‌ شاردن‌، شماری‌ از ایرانیان‌ در عصر صفویه‌ از کار چاپ‌ و چاپخانه‌ آگاهی‌ داشته‌ و به‌ ورود آن‌ به‌ ایران‌ شایق‌ بوده‌اند. جان‌ پینکرتون‌ و جونس‌ هنوی‌، که‌ در عصر نادرشاه‌ افشار به‌ ایران‌ سفر کرده‌اند، از جزوه‌هایی‌ صحبت‌ به‌ میان‌ آورده‌اند که‌ به‌ زبان‌ لاتینی‌ و عربی‌ چاپ‌ و منتشر می‌شده‌ است.‌

 

تحول‌ عمده‌ در فن‌ چاپ‌ و انتشار مواد چاپی‌، اعم‌ از کتاب‌، روزنامه‌ و مواد دیگر، از دوره ولایتعهدی‌ عباس‌ میرزا قاجار  آغاز شد که‌ مصادف‌ است‌ با پیامدهای‌ جنگ‌های‌ ایران‌ و روس. چاپخانه‌ای‌ که‌ بنا بر مدارک‌ فعلی‌، وجود آن‌ محرز است‌، در سال 1233 به‌ دست‌ آقا زین‌العابدین‌ تبریزی‌ و با حمایت‌ عباس‌ میرزا در تبریز تأسیس‌ شده‌ است. فتح‌نامه، اثر میرزا ابوالقاسم‌ قائم‌ مقامِ فراهانی‌، تفصیلی‌ از جنگ‌های‌ ایران‌ و روس‌، ظاهراً نخستین‌ کتاب‌ فارسی‌ است‌ که‌ در ذیحجه 1234 در ایران‌ چاپ‌ و منتشر شده‌ است. بررسی‌ نخستین‌ کتاب‌های‌ چاپی‌ نشان‌ می‌دهد که‌ دولت‌ وقت‌ از فنّاوری‌ چاپ‌ در جهت‌ مقاصد خود استفاده‌ می‌کرده‌ است‌. کتاب‌ها عمدتاً تاریخی‌، دینی‌، ادبی‌، یا در جهت‌ ترویج‌ اصول‌ بهداشتی‌، ترویج‌ جنبه‌هایی‌ از حیات‌ مدنی‌ و فرهنگ‌ زندگی‌ اجتماعی‌ جدید بوده‌ است. در سال 1240، حدوداً 7 سال‌ پس‌ از تأسیس‌ چاپخانه‌ در تبریز، میرزا زین‌العابدین‌ به‌ امر فتحعلی‌شاه‌ به‌ تهران‌ احضار و به‌ تأسیس‌ چاپخانه‌ و چاپ‌ کتاب‌ مأمور شد.

 

پیدایش چاپ سنگی در ایران

چاپ‌ سنگی‌ در ایران‌ بنابه‌ عللی‌ پس‌ از چاپ‌ سربی‌ رواج‌ یافت‌. جعفرخان‌ تبریزی‌ برای‌ تعلیم‌ دیدن‌ چاپ‌‌سنگی‌ به‌ مسکو فرستاده‌ شد و او در بازگشت‌، یک‌ دستگاه‌ چاپ‌ سنگی‌ را در 1239ـ1240، چند سالی‌ پس‌ از ورود چاپ‌‌سربی‌، با خود به‌ تبریز آورد. نخستین‌ کتاب‌ چاپ‌ سنگی‌ ظاهراً قرآنی‌ بود که‌ در 1248 به‌ همت‌ میرزا اسداللّه‌ در تبریز چاپ‌ شد و 3سال‌ بعد، باز به‌ همت‌ او و در تبریز، زادالمعاد انتشار یافت‌. چاپ‌ سنگی‌ جز در تبریز و تهران‌ در بسیاری‌ از شهرهای‌ دیگر ایران‌ رواج‌ یافت‌، تا آنکه‌ در دوره ناصرالدین‌ شاه‌ قاجار چاپ‌ سربی‌ پس‌ از مدتی‌ بیش‌ از نیم‌ قرن‌ بار دیگر رایج‌ شد. چاپ‌ سنگی‌ حتی‌ بنا به‌ ضرورت‌ فنی‌ بر خط‌ فارسی‌ تأثیر گذاشت‌ و در شیوه تحریری‌ آن‌ تغییری‌ ایجاد کرد. تأسیس‌ مدرسه دارالفنون‌ بر وضع‌ و سیر چاپ‌ در ایران‌ تأثیر گذار. نیاز به‌ انتشار کتاب‌های‌ درسی‌، سبب‌ شد که‌ در این‌ مدرسه‌ کارگاهی‌ مختص‌ چاپ‌ آثار استادان‌ دارالفنون‌، منابع‌ درسی‌ محصلان‌ و نیز پاره‌ای‌ کتاب‌های‌ دیگر تأسیس‌ شود. چاپخانه کوچک‌ دارالفنون‌ ظاهراً در 1268 و با نام‌ دارالطباعه خاصه علمیه مبارکه دارالفنون‌ تهران‌ و زیرنظر علیقلی‌ میرزا اعتضادالسلطنه‌ تشکیل‌ شد و تا 1300 دایر بود و شاید حدود 40 عنوان‌ کتاب‌ درسی‌ در آن‌ به‌ چاپ‌ رسیده‌ باشد. چاپخانه‌ای دولتی‌، که‌ تحت‌ عناوین‌ مختلف‌ فعالیت‌ می‌کرد و به‌ چاپ‌ کتاب‌ و روزنامه‌ می‌پرداخت‌، در دوره ناصرالدین‌ شاه‌ تأسیس‌ شد. نهضت‌ مشروطه‌  در ایران‌ عامل‌ افزایش‌ تعداد عناوین‌ و شمارگان‌ روزنامه‌ها، گرایش‌ بیشتر مردم‌ به‌ خواندن‌ مطالب‌ سیاسی‌ و اجتماعی و نیز تقویت‌ و گسترش‌ چاپ‌ در ایران‌ بود. چاپ‌ ژلاتینی‌، که‌ بعداً جای‌ خود را به‌ روش‌ چاپ‌ استنسیلی‌ داد، احتمالاً از اواخر عصر ناصری‌، و همز‌مان‌ با آغاز تحرکات‌ سیاسی‌ تازه‌، برای‌ تکثیر اعلامیه‌های‌ پنهانی‌، نامه‌های‌ سرگشاده‌ و شب‌نامه‌های‌ سیاسی‌ مورد استفاده‌ قرار گرفت‌ و ظاهراً چاپخانه‌های‌ مخفی‌ کوچکی‌ برای‌ چاپ‌ ژلاتینی‌ تشکیل‌ شده‌ بود. چاپخانه مجلس‌ شورای‌ ملی‌، مدت‌ کوتاهی‌ پس‌ از تشکیل‌ مجلس‌ اول‌، به‌ منظور چاپ‌ و نشر روزنامه‌ و نیز مطالب‌ اختصاصی‌ خودِ مجلس‌، به‌ سرعت‌ تأسیس‌ شد و در مدت‌ کوتاهی‌ به‌ بزرگ‌ترین‌ چاپخانه کشور تبدیل‌ گردید. چاپخانه مجهز دیگری‌ به‌ نام‌ چاپخانه شاهنشاهی‌، به‌ سرپرستی‌ عبداللّه‌خان‌ قاجار که‌ مدیریت‌ او در صنعت‌ چاپ‌ معروف‌ بوده‌ است‌، پس‌ از استقرار مشروطیت‌ تأسیس‌ شد و تا 1328 فعال‌ بود. در دوره محمدعلی‌ میرزا، استفاده‌ از چاپخانه‌های‌ سربی‌ اختصاصی‌ و غیردولتی‌ به‌ جای‌ چاپخانه‌های‌ سنگی‌ دولتی‌ معمول‌ شد، به‌ طوری‌ که‌ بنا به‌ تخمین‌ حوالی‌ سال‌ 1330 معدودی‌ چاپخانه سنگی‌ به‌ فعالیت‌ ادامه‌ می‌دادند.

 

در سال‌های 1307، 1310 و 1317 ‌ برای‌ چاپ‌ و نشر کتاب‌های‌ درسی‌ در سراسر کشور و به‌ شیوه‌ای‌ نو اقدام‌ شد.  تأسیس‌ دانشگاه‌ تهران‌ و نهادهای‌ جدید آموزشی‌ در این‌ عصر، همراه‌ با دولت‌ و ارتشِ رو به‌ گسترش‌، نیاز به‌ چاپ‌ برخی‌ مطالب‌ را در مقیاسی‌ وسیع‌تر فراهم‌ آورد. تأسیس‌ چندین‌ چاپخانه دولتی‌ و وابسته‌ به‌ دولت‌، مانند چاپخانه ارتش‌، چاپخانه بانک‌ ملی‌ ایران‌، چاپخانه دخانیات‌ ایران‌، چاپخانه راه‌آهن‌ و مانند اینها، حاصل‌ نیاز دولت‌ به‌ تأمین‌ احتیاجات‌ خود در زمینه چاپ‌ به‌ طور مستقل‌ بود.

 

از سال 1320 تا 1332 ‌، به‌رغم‌ مداخلات‌ ادواری‌ حکومت‌ و ممیزی‌های‌ موقت‌، چاپ‌ و نشر تقریباً آزاد بود. شمار مطبوعات‌ که‌ در ابتدای‌ دوره رضاشاه‌ کاهش‌ یافته‌ بود، پس‌ از سقوط‌ او مجدداً افزایش‌ یافت.

 

 چاپخانه تابان‌، به‌ عنوان‌ نخستین‌ چاپخانه خصوصی‌ که‌ به‌ دستگاه‌های‌ جدید و خودکار مجهز شد، در همین‌ سال‌های‌ پس‌ از جنگ‌، تحولی‌ چشمگیر را از سرگذراند. چاپخانه بانک‌ ملی‌ ایران‌ هم‌ به‌ دستگاه‌های‌ ملخی‌ جدید مجهز گردید. چاپخانه اطلاعات‌ هم‌ که‌ پیش‌ از 1320  چاپخانه بزرگی‌ بود، مجهزتر گردید.

 

 در دهه 1330، دستگاه‌های‌ چاپ افست‌ رتاتیو و دورنگ‌ و چهاررنگ‌ جدید به‌ ایران‌ وارد شد و تحولی‌ فنی‌ در چاپ‌ به‌ بار آورد. چاپخانه‌های‌ افست‌، روزنامه کیهان‌ و سپهر، مهم‌ترین‌ چاپخانه‌های‌ آن‌ دهه‌ به‌ شمار می‌آیند.

 

در دهه 1340 ‌چاپ‌ وارد مرحله تازه‌ای‌ شد و انتشار کتاب‌های‌ درسی‌ در هیئتی‌ جدید، کتاب‌های‌ ارزان‌ قیمت‌ جیبی‌ و شماری‌ نشریه‌ و گسترش‌ آموزش‌های‌ چاپ‌ بر رونق‌ آن‌ افزود.

 

تا حدود نیمه دهه 1340‌، آموزش‌ چاپ‌ در ایران‌ به‌ شیوه استادی‌ ـ شاگردی‌ و از طریق‌ چاپخانه‌ها انتقال‌ می‌یافت‌. در 1344‌، رشته چاپ‌ در هنرستان‌ فنی‌ تا مقطع‌ دیپلم‌ فنی‌ دایر شد. از 1345 به‌ بعد، هر سال‌ چند تن‌ برای‌ فراگرفتن‌ فنون‌ جدید چاپ‌ به‌ اتریش‌ اعزام‌ می‌شدند.

 

سال‌های‌ منتهی‌ به‌ انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ در دهه 1350 ‌ نیز برای‌ چاپ‌ کشور از سال‌های‌ پر تعارض‌ به‌ شمار می‌آید. افزایش‌ چشمگیر درآمد کشور و طرح‌های‌ گسترده توسعه‌، که‌ گسترش‌ چاپ‌ را هم‌ اقتضا می‌کرد، با سیاست‌ نظارتِ بسیار شدید بر چاپ‌ کتاب‌ و مطبوعات همراه‌ شد.

 

ورود تجهیزات‌ جدید چاپ‌، از جمله‌ دستگاه‌ لاینوترون‌، پاسخی‌ به‌ نیازهای‌ رو به‌ افزایش‌ منابع‌ چاپی‌، به‌ویژه‌ کتاب‌های‌ درسی‌ مدارس‌ و دانشگاه‌ها، بود، حال‌ آنکه‌ تنوع‌ آموزشی‌ و تکثر منابع‌ که‌ نیاز جدید کشور بود، با سیاست‌ نظارت‌ چاپی‌ در تضاد کامل‌ قرارداشت‌.

 

در جریان‌ انقلاب‌ اسلامی‌ 1357 چاپخانه‌ها یکی‌ از مهم‌ترین‌ و حساس‌ترین‌ کانون‌های‌ فعالیت‌ بر ضد حکومت‌ پهلوی‌ بودند. از خروج‌ محمدرضا پهلوی‌ از ایران‌ در دی‌ 1357 تا آغاز تجاوز نظامی‌ عراق‌ به‌ خاک‌ ایران‌ در پایان‌ شهریور 1359، بیش‌ از 350 عنوان‌ روزنامه‌ در ایران‌ چاپ‌ شده‌ است‌.

 

چاپ‌ در ایران‌ از 1357‌ به‌ این‌ سو به‌ طور کلی‌ بر اثر چند عامل‌ رو به‌ رشد نهاده‌ است‌: افزایش‌ عناوین‌ کتاب‌ و نشریه‌؛ برداشته‌ شدن‌ ممیزی‌، جز در دوره‌هایی‌ کوتاه‌؛ گسترش‌ آموزش‌ چاپ‌؛ انتشار نشریه‌های‌ تخصصی‌ در این‌ زمینه‌؛ گسترش‌ و تقویت‌ صنف‌ چاپ‌ و صنف‌های‌ وابسته‌؛ ورود تجهیزات‌ و فنون‌ جدید چاپ‌، به‌ ویژه‌ استفاده‌ از رایانه‌ و دستگاه‌ها و شبکه‌ها و نظام‌های‌ رایانه‌ای‌ که‌ انقلابی‌ در اطلاعات‌ و ارتباطات‌ در سطح‌ جهانی‌ به‌ بار آورده‌ است‌؛ توسعه دانشگاه‌ها و آموزش‌ عالی‌؛ افزایش‌ جمعیت‌ و رشد سریع‌ نسل‌ جدید لازم‌التعلیم‌ و نیاز به‌ چاپ‌ منابع‌ جدید؛ گسترش‌ نهضت‌ سوادآموزی‌ و نظایر اینها.

 

در سال 1371 ‌روش‌ چاپ‌ رنگی‌ در مطبوعات‌ به‌ کار گرفته‌ شد. روزنامه همشهری‌ نخستین‌ روزنامه رنگی‌ ایران‌ است‌. در همین‌ سال‌ آیین‌نامه جدیدی‌ در خصوص‌ تأسیس‌ چاپخانه‌ها و واحدهای‌ وابسته‌ و چگونگی‌ نظارت‌ بر آنها به‌ تصویب‌ رسید.

 

در زمینه چاپ،‌ 3 نشریه تخصصی‌ و نیمه‌تخصصی‌ انتشار می‌یابد: ماهنامه صنعت‌ چاپ‌؛ ماهنامه چاپ‌ و بسته‌بندی‌؛ ماهنامه چاپ‌ و انتشار.

 

چاپ‌ تمبر، اوراق‌ بهادار، اسناد، بلیت‌ اتوبوس‌های‌ شهری‌، برگه‌های‌ عوارض‌ و نظایر اینها در چاپخانه‌های‌ دولتی‌ و تحت‌ مقررات‌ خاصی‌ انجام‌ می‌گیرد. چاپخانه ویژه چاپ‌ اسکناس‌ در 1361 ‌تأسیس‌ و سال‌ بعد به‌ بهره‌برداری‌ رسید و از 1367 ‌ اسکناس‌ کشور کلاً در این‌ چاپخانه‌ چاپ‌ شده‌ است.

 

با تصویب شوراى عالى انقلاب فرهنگى روز 11 شهریور به عنوان روز صنعت‌چاپ نامگذارى شده است.


منبع : همشهری آنلاین

(0) نظر

تاریخچه چاپ در ایران

سه شنبه بیست و پنجم 4 1398

تاریخچه چاپ

اختراع فن چاپ درحقیقت به قرن ها پیش از گوتنبرگ، که نامش به عنوان مخترع چاپ در تاریخ به ثبت رسیده است، برمی گردد. بین النهرینی ها چند هزار سال قبل از میلاد بر خشت هایی از گل‌رس مهر می‌زدند. استعمال حروف قابل انتقال نیز میان سال‌ها ی 1051 و 1058 در چین آغاز شد. مخترع این حروف فردی به نام پی‌شنگ بود و حروف هم از گل‌رس ساخته می‌شد. حروف دستی و حروف قلعی که پس از آنها به کارآمد، هیچ یک رواجی نیافت، بر عکس حروف چوبی متداول شد.

تا این‌ که در سال 1440، گوتنبرگ ظاهرا بدون اطلاع از کار چینی‌ها، حروف قابل انتقال را اختراع کرد و برای هر یک از حروف الفبا یک حرف جداگانه به کار برد. حروف متحرک را چینی‌ها اختراع کردند، ولی گوتنبرگ که حرفه اش زرگری بود، آلیاژ مناسب برای ریخته گری حروف را از سرب و آنتی موآن به دست آورد و سپس نسبت هر یک از این دو فلز را به گونه ای انتخاب کرد که حروف بیش از حد سخت و نرم نباشند. وی برای مرکب چاپ هم فرمول مناسبی یافت و خلاصه با رفع موانع و حل مشکلات عمل چاپ را میسر و اجرایی کرد.

 
چاپ سنگی

فن‌ چاپ سنگی، پیش از پایان قرن هجدهم به وسیلة آلویس سفندلر اختراع و از کشور روسیه وارد ایران شد و از حدود سال 1240 ه. ق. / 1824 م. در شهرهای مهم ایران رواج یافت. تقریبا 20 سال پس از نخستین تلاش ها ی گوتنبرگ در امر چاپ ،این صنعت با استفاده از سطوح برجسته در ونیز، فلورانس، پاریس و لیون در حدی مختصر و محدود رواج یافت. اما دستگاه چاپ گوتنبرگ، به علت هزینه ها ی بسیار زیاد فقط برای ثروتمندان قابل دسترسی بود و به همین دلیل تا مدت ها ی طولانی استقبال چندانی از آن نشد. 300 سال پس از اختراع دستگاه چاپ گوتنبرگ، نمایشنامه نویسی آلمانی به نام آلوئیس زنه فلدر، چاپ سنگی یا لیتو گرافی را درسال 1796 میلادی اختراع کرد. هر سنگی که متن یا تصویر با این روش روی آن نقش می بست ، برای چاپ حدود 750 نسخه عملکرد مطلوب داشت و پس از آن نقش روی سنگ قابل چاپ نبود.

 

چاپ سنگی در ایران

اگر چه درباره شروع چاپ در ایران روایات متعددی وجود دارد، به نظر می رسد چاپ سنگی را برای نخستین بار میرزا صالح شیرازی در تبریز راه اندازی کرد. میرزا صالح که از سوی دولت ایران برای فراگیری هنرهای جدید به اروپا رفته بود، در بازگشت یک دستگاه چاپ سنگی با خود به تبریز آورد که آن را در سال 1250 قمری راه انداخت. نخستین چاپخانة نوین (چاپ سربی) در تبریز در زمان عباس میرزا تأسیس شد و اولین کتاب چاپ شده رساله جهادیه نوشتة عیسی ابن حسین قائم مقام فراهانی بوده است که درسال 1233ه.ق./ 1817 م. برای نخستین بار ودرسال1234 ه. ق./ 1818 م. برای بار دوم چاپ شده است. چاپ سربی تا سال 1269 ه. ق./1852 م. در ایران رواج داشت و سپس جای خود را به مدت نزدیک به یک قرن به چاپ سنگی داد. فن‌ چاپ سنگی، پیش از پایان قرن هجدهم به وسیلة آلویس سفندلر اختراع و از کشور روسیه وارد ایران شد و از حدود سال 1240 ه. ق. / 1824 م. در شهرهای مهم ایران رواج یافت.

نخستین کتاب چاپ سنگی در ایران قرآن چاپ دارالطبعة دارالسلطنه تبریزدرسال 49-1248 ه.ق./ 33-1832 م. است. دو علت مهم باعث شد شیوة چاپ سنگی درایران جای‌گزین چاپ سربی ‌شود.


منبع : مشرق نیوز

(0) نظر
X