همه چيز در مورد صنعت چاپ

درباره وبلاگ

همه چيز در مورد صنعت چاپ

اهمیت صنعت چاپ

سه شنبه هجدهم 4 1398

اهمیت صنعت چاپ

صنعت چاپ از قدیمی‌ترین و گرانبهاترین هنرها در ایران به شمار می رود. ارتقای این صنعت می‌تواند در توسعه صادرات کالاها و محصولات تولید ایران مؤثر باشد. از آنجایی که صنعت چاپ جزو سه صنعت اول دنیا از نظر اشتغال و گردش مالی محسوب می‌شود، در ایران نیز باید به این صنعت توجه بیشتری شود و به آن به عنوان صنعت راهبردی نگاه کنیم. با توجه به ظرفیت‌های بزرگ ایران در تولید محصولات و کالاهای با کیفیت که خواهان زیادی در دیگر کشورهای دارد، محصولاتی که در ایران و دنیا از محصولات مشهور و مطرح هستند، از بسته‌بندی مناسبی برخوردار نیستند که با ارتقای صنعت چاپ و بسته‌بندی در کشور می‌توانیم برای این کالاها ارزش افزوده بالایی ایجاد کنیم.


تبادل دانش و تکنولوژی چاپ و بسته‌بندی

یکی از عوامل تاثیر گذار در اقتصاد کشور برگزاری نمایشگاه است که تاثیر آن بر اقتصاد ملی و شهری بیشتر است. در این میان یکی از آثار مثبت تشکیل نمایشگاه‌ها بر اقتصاد ملی است که موجب می‌شود موضوع اشتغال و کار برای جوانان و تحصیلکرده‌های کشور تسهیل شود. بهبود تراز پرداخت و توسعه صادرات را می‌توان از دیگر تاثیرات نمایشگاه‌ها بر اقتصاد کشور دانست، به خصوص در کشوری مانند ایران که سال‌های زیادی است که اقتصاد و صادرات ما بر مبنای صادرات نفت است و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی و بین‌المللی در موضوعات غیرنفتی تا حد زیادی می‌تواند در بهبود تراز صادرات غیرنفتی موثر باشد. تبادل دانش، آگاهی و انتقال تکنولوژی در عرصه‌های بین‌الملل از جمله عوامل مهم و اثرگذار برگزاری نمایشگاه‌ها است و برپایی نمایشگاه چاپ، بسته‌بندی و فرآوری می‌تواند آثار گرانقدری بر اقتصاد کشور به همراه داشته باشد، زیرا به طور خاص توسعه چاپ و بسته‌بندی می‌تواند در عرصه‌های بازرگانی، اقتصادی، فرهنگی و تبلیغاتی کشور نقش ویژه‌ای داشته باشد.

اهمیت صنعت چاپ و بسته‌بندی در در همه عرصه‌هی اقتصادی، فرهنگی و امور اجتماعی مشهود است. این صنعت در توسعه صادرات کشور نقش ویژه‌ای دارد اما نکته‌ای که در اقتصاد ما موثر است، این است که در صادرات غیرنفتی محصولات با کیفیت و منحصربه‌ فردی داریم که می‌توانند ارزش افزوده به همراه داشته باشند اما به دلیل پایین بودن کیفیت چاپ و بسته‌بندی در کشور از این ویژگی محروم هستیم.توسعه صنعت چاپ فرصتی برای افزایش صادرات تولیدات ایرانی

برگزاری نمایشگاه در حوزه‌های خدمات پیش از چاپ، خدمات پس از چاپ، دستگاه های چاپ، ابزار و تجهیزات جانبی چاپ، چاپ دیجیتال، تبدیل و بسته‌بندی کاغذ و مواد اولیه، فرصتی برای فعالان صنفی به شمار می‌آید تا در یک فضای رقابتی فعالیت کنند و این فضا می تواند به توسعه صادرات ایران، افزایش ارزآوری و رونق سرمایه‌گذاری در حوزه‌های چاپ منجر شود. این نمایشگاه ها می تواند با مشارکت شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگ بین‌المللی و با هدف تبدیل ایران به مرکز بزرگ معرفی و آشنایی با جدیدترین تکنولوژی‌ها و دستاوردهای صنعت چاپ در منطقه برپا ‌شود.


منبع : ایسنا (0) نظر
X